وبلاگ دانشجویان پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) ورودی بهمن 85
سلام

امروز تصمیم گرفتم در وبلاگم در مورد بیماری ها مطالب  را برای شما دوستان قرار بدم.امیدوارم که مفید واقع بشود.


واریکوسل چیست؟

واریکوسل یک بیماری عروقی است که مربوط به ورید ها(سیاهرگ ها) که در کیسه بیضه وجود دارد. در این نوع بیماری ورید ها که خون را به قلب باز می گردانند گشاد شده(واریسی می شوند) و در نتیجه اختلال در وضیبت جریان خون رخ می دهد. که علت ان مشخص نیست ولی بیشتر مربوط به فشار خون در ورید ها و اختلال در دریچه لانه کبوتری ورید ها می شود.

تشخیص:

تشخیص واریکوسل به دو صورت است یه به صورت خودآزمایی که در ان خود فرد به این خودازمایی دست می زند و بدین صورت است که این ورید ها را به وسیله دو انگشت اشاره و شصت لمس می شود و مکان ان بالاتر از خود بیضه و قرار دادن کیسه بیضه بین دو انگشت و حتما به صورت ایستاده. در این حالت منظره شبیه کیسه پر از کرم لمس می شود( در موارد شدید حتی به صورت ظاهری دیده می شود.)

روش دوم سونوگرافی است این روش یک روش مطمئن در تشخیص واریکوسل است که حتی موارد خفیف انرا را نیز نمایش می دهد.

بر حسب شدت بیماری (هر چه عروق گشاد تر شده باشد) به گرید I , II ,III  تقسیم می شود که نوع سه ان شدیدترین است که حتما باید جراحی شود.

افرادی که دارای واریکوسل گرید 3 از نظر قانون نظام وظیفه  از خدمت معاف می شوند.

پیش اگهی:

این بیماری یکی از علت های عقیمی در مردان می باشد.بدین صورت که دمای بیضه باید حدود 3 درجه خنکتر از بدن باشد  و به علت گشاد شدن عروق در ان محل سبب گرم شدن بیضه و تحلیل رفتن آن می شود و از قوام و اندازه کاهش پیدا می کند. سبب کاهش تحرک و کاهش تعداد و افزایش مرگ اسپرم ها می شود.

درمان:

درمان ان جراحی است و کمی بالاتر از ناحیه تناسلی برشی می دهند و  ان ورید را قطع می کنند و ان ورید به مرور تحلیل می رود و واریکوسل از بین می برد(شش ماه)

در این نوع جراحی احتمال عود بین 5 تا 25 درصد است.

توانایی جنسی را اکثر افراد بدست می اورند بین 90 روز تا 2 سال.

اگر سوالی داشتید در بخش نظرات قرار بهید من سعی می کنم تا حد امکان پاسخ سوال شما را بدهم.

تا پست بعدی خداحافظ

+ نوشته شده در  جمعه ۱۱ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۱۸:۴۷ بعد از ظهر  توسط محمود  |